Kalški greben s planine Jezerca - za gps sled, galerijo pritisni na zgornje ikone
Kalški greben je 2224 m visok vrh, ki se nahaja med dolinama Kamniške Bistrice in Kokre. Gora nas presune s svojo lepoto. Zadnje pol ure hoje poteka po prostrani pretežno travnati zelo razgledni planjavi, ki nas spominja na planoto Podgorskega Krasa med Kojnikom in Goličem ali na visoke pašnike okoli Ostriča na Čičariji. Da ne gre za...
Zahtevnost: Zahteven (lažje oziroma delno zahteven) je samo predel od planine Dolga njiva pa do roba smučišča Krvavavec. Ostali deli poti so lahki. Torej, če se vračamo po spodaj opisani poti vzpona je celotna pot lahka.
Oprema: Običajna pohodniška oprema.
Višina: 2224 m
Višina izhodišča: 1410 m
Višinska razlika na poti: 1120 m
Izhodišče: Z avtoceste Ljubljana - Jesenice se usmerimo na izvoz Vodice, nato pa z vožnjo nadaljujemo do prvega semaforiziranega križišča v Vodicah, kjer nadaljujemo levo v smeri Cerkelj na Gorenjskem in Brnika. Ko prispemo do glavnega krožišča na Spodnjem Brniku z vožnjo nadaljujemo v smeri Cerkelj in smučišča Krvavec. Na koncu Cerkelj na Gorenjskem zapustimo glavno cesto, ki gre naprej proti Velesovem in Visokem in z vožnjo nadaljujemo rahlo desno v smeri smučišča Krvavec. V nadaljevanju prispemo do vasi Grad, kjer nas oznake za naselje Ambrož pod Krvavcem usmerijo desno na strmo asfaltno cesto (naravnost spodnja postaja krožno-kabinske žičnice na Krvavec in Štefanja Gora). Ko strmina na cesti nekoliko popusti, bomo prišli do križišča, kjer nadaljujemo levo v smeri naselja Ambrož pod Krvavcem (naravnost naselja Ravne, Apno in Šenturška Gora). Nekoliko naprej se cesta prehodno nekoliko spusti, nato pa se vzpenja preko občasno precej razglednih pobočij. Višje prispemo do Ambroža pod Krvavcem, kjer po levi strani obidemo cerkev sv. Ambroža in turistično kmetijo Pr Ambružarju. Od turistične kmetije naprej cesta preide v gozd ter se skozi njega vzpenja vse do planine Jezerca, kjer je veliko urejeno parkirišče. Na parkirišču je potrebno plačati parkirnino
(oktobra 2023 je bila €5).
Časi: Izhodišče - Kalški greben preko planine Koren 4 ure 15 minut. Krožen povratek preko planine Dolga njiva: 2 ure 15 minut.
Sezona: Vsi letni časi, krožen povratek Dolga njiva - Krvavec zgolj v suhem.
Vzpon: S parkirišča gremo do plačilnega avtomata (oktober, 2023). Nato stopimo desno zgoraj do planinskega smerokaza, ki nas usmeri levo na pešpot za Vrh Korena, Kompotelo, Košutno. Dobro nadelana pešpot nas vodi prečno skozi gozd. Kmalu se povsem približa makadamski poti nad tik nad nami po kateri nadaljujemo s hojo. Hitro nas pripelje do roba smučišča na Kriški planini, kjer nekoliko desno vidimo smučarski podvoz. Gremo skozi podvoz in naprej ob drevoredu smrek in pastirski ogradi. Te ograde se sedaj držimo vse do razpotja, kjer gre desno smer za Kamniški vrh in planino Osredek in naravnost preko ograde smer za Vrh Korena, Kompotelo in Košutno. Gremo preko ograde in nadaljujemo naprej po kolovozu.
Ta nas hitro pripelje do roba gozda, oziroma planine. Tu ponovno prečkamo ogrado, kolovoz pa se prelevi v pešpot. Višje postane pot strma in skalnata, a že po nekaj korakih se na vrhu manjšega stranskega greba prelevi levo navzdol. Pešpot se prične strmo spuščati, dokler se nižje od prečkanju travnatih pobočij ponovno ne obrne navzgor. Tukaj izgubimo vsaj 50 metrov višine. Sledi zmeren vzpon po pretežno gozdnatem pobočju. Pot nas vodi mimo dveh neoznačenih razpotij (september, 2023 - prvo razpotje vodi desno za lovsko kočo nad dolino Korošice, drugo razpotje nekaj minut višje vodi naravnost proti sedlu Razor med Krvavcem in Velikim Zvohom), kjer se še naprej držimo naše poti. Kmalu pridemo do roba planine Koren, preko katere se v zložnem spustu sprehodimo do pastirske koče Koren. Gremo mimo koče in se v nekaj korakih povzpnemo do razpotja za planino Košutno in Košutno, desno in levo za Mokrico, Košutno in Kompotelo, 1 ura.
Sprva se vzpenjamo preko travnatih pobočij planine. Višje nas pot vodi med zaplatami ruševja in ko se že precej visoko teren položi pridemo do manjše mlake pri kateri se nahaja naslednje razpotje, desno Košutna, naravnost Vrh Korena, Kompotela. Gremo naravnost. Pot nas sedaj vodi po razgibanem planotastem svetu. Hitro pridemo do naslednjega razpotja, kjer zavijemo levo za Vrh Korena. Pot se vzpenja pretežno zmerno strmo med ruševjem. Pripelje nas do razpotja, kjer je naravnost smer za Cojzovo kočo, levo za Krvavec/Veliki Zvoh preko grebena Ježa in desno za Vrh Korena. Gremo naravnost v smeri Cojzove koče.
Zelo razgledna pot se prične spuščati. Sprva nas vodi po vršnem predelu planine Dolga njiva. Nato postane spust nekoliko hitrejši, pot pa bolj gruščnata. Spuščamo se preko travnatih zaplat in mimo ruševja, ki je nižje gostejše. Ko se teren nižje že precej položi pridemo do razpotja za levo planino Dolga njiva in naravnost za Kalški greben in Kalško goro. Gremo naravnost. Pretežno zložna pot nas po dobrih dveh minutah pripelje do naslednjega razpotja, kjer gre desno smer za Kokrško sedlo čez Kalce in Kalško goro, medtem ko gre levo smer za Kalški greben in Kokrško sedlo po grebenski poti. S hojo nadaljujemo levo.
Sledi nekaj strmih korakov po skalah, nato pa se pot precej položi. Višje postane vzpon zmerno strm, hodimo pa pretežno med ruševjem. Že nad 2000 metri višine se ruševje povsem umakne razgledni travnati planjavi posuti s številnimi skalami. Zložna pot nas vodi prečno na pobočje travnatega predvrha Kalškega grebena. Ko je slednji pred nami sledi še zadnji vzpon na vršni greben gore. Pot se prične v dolgem desnem ovinku vzpenjati prečno na precej skalnati pobočje. Po nekaj minutah se povzpnemo na vrh grebena po katerem se v nekaj minutah sprehodimo od vrha Kalškega grebena, ki je označen z velikim možicem in vpisno skrinjica (oktober, 2023).
Sestop: Do razpotja za planino Dolga njiva se vrnemo po isti poti. Tu gremo nato desno za planino Dolga njiva. Pot je sprva slabo vidna (oktober, 2023), a postane v nadaljevanju dobro nadelana. Vodi nas mimo zaplat trave in med ruševjem. Sledi razgibanemu terenu in se občasno nekaj korakov dvigne ali spusti. Nato nas nad planino Dolga njiva pripelje do preloma pobočja, kjer se do sedaj pretežno zložna pot obrne sorazmerno strmo navzdol. Na tem predelu poti se grušč meša s peskom, zato se tudi v suhem pazimo zdrsa. Nižje se teren razširi in položi. Tik pred planino gremo še skozi manjši pas gozda.
Na planini nas pot vodi levo mimo pastirske koče naprej navzdol. Nižje gremo mimo manjše zidane pastirske bajte za katero hitro pridemo do naslednjega razpotja. Naravnost je smer za Kokro, medtem ko je postrani levo smer za Krvavec čez sedlo Razor. Gremo levo. Ves čas na planini smo pozorni na planinske markacije, ki jih je na planini premalo in je zato orientacija v morebitni megli precej otežena (oktober, 2023). Pot nas pripelje do roba planine, kjer nas vodi med ruševje.
Sprva gremo zložno med ruševjem. Kmalu sledi prečenje manjšega melišča za katerim postane vzpon strm. Tik nad manjšim spodmolom mimo katerega nas vodi pot postane vzpon zelo strm, zato si po potrebi med hojo pomagamo z rokami. Nad tem skalnatim predelom se pot ponovno kratko položi in ponovno prečka manjše melišče. Vzpon ponovno postane strm, le da je pot tokrat precej gruščnata saj nas deloma vodi preko melišča. Višje pridemo do melišča, kjer se pot ponovno kratko položi, nato pa ponovno sledi strm skalnat vzpon. Tudi tu si zaradi strmine po potrebi pomagamo z rokami. Ko se višje pot ponovno položi in obrne levo hitro pridemo do označenega razpotja, kjer je levo gor smer za vrh Krvavca, medtem ko je desno naravnost smer za kabinsko žičnico.
Gremo desno za kabinsko žičnico proti ozki makadamski cesti, ki se nahaja 50 metrov pred nami. Te ceste se nato držimo vse do široke makadamske ceste ob robu smučišča pod Velikim Zvohom. Tu zavijemo desno navzdol, te poti/makadamske ceste pa se sedaj držimo vse do Doma na Krvavcu.
Pred domom zavijemo levo na kolovoz (nanj nas opozori tudi lesena tabla ob poti - oktober, 2023), ki hitro zavije levo proti leseni koči. Pri koči zavijemo desno navzdol in se po travnatem pobočju spustimo do rumenega planinskega smerokaza, ki nas usmeri levo navzdol proti Kriški Planini, 15 minut. Nižje nas kolovoz vodi skozi pas gozda pod katerim nas rdeče črte na skalah usmerijo desno dol po travnatem pobočju po katerem se spustimo do smučarskega podvoza na Kriški planini. Tu s hojo nadaljujemo po asfaltirani cesti po kateri se v dobrih 10 minutah vrnemo na izhodišče.